
Маслиновото дърво е вечнозелено, сухоустойчиво – не му понася преовлажняването, особено пък при отглеждане в саксия - в дома. То е любител на варовита почва и обилно слънце. При добри условия и благоприятна зимна температура израства като много голямо дърво, което може да започне да гние отвътре, но продължава да живее и плододава. Понякога в хралупата може да се появи смокиня или друго растение.
Може да се каже, че маслината не се нуждае от резитба. И все пак, понеже тя се разклонява обилно, по-добре е да се отстраняват отделни средноголеми /полускелетни/ клони, но трябва да се отрязват без чепове - до основаата им. Прореждането не трябва да се прави еднократно, а в течение на няколко години – по един клон на година, за да не се унищожават много листа наведнъж. Дръвчета, които се отглеждат в саксия в стайни условия имат нужда от малко по-честа резитба за просветляване, за да може всички клончета и листа да получат повече светлина. Освен това, саксията трябва да се завърта често – все с цел всички листа да имат достъп до светлината. През лятото тези дръвчета трябва да се изнасят на двора на съвсем лека сянка – да не се забравя, че маслината е дете на слънцето.
Като всяко растение, маслината се напада от някои болести. При нас по-често страда от “шарка”. По листата се появяват канеленочерни почти кръгли петна, които постепенно изсветляват отвътре-навън до жълтеникав ореол. Болестта напада и кората на клончетата – появяват се кафеникави петна, а по плодовете петната са зеленикави, покрити със сивкав налеп. Борбата с тази болест не е трудна: пръска се 1-2 пъти с 1%-в бордолезов разтвор или с друг фунгицид като бенлейт фундазол, шампион. Тези препарати предпазват и от други гъбни болести. Трябва много внимателно да се следи да не се появят щитоносни и кръвни въшки. Борбата с тях е само със силно отровните препарати Нуреле и Нуреле-дурсбан. При пръскане с тях трябва да не се яде, пие и пуши, да се работи с медицински ръкавици. При ветровито време не се пръска или се застава откъм вятъра и на устата и носа се връзва влажна кърпа. При пръскането котките и птиците трябва да са затворени. По-добре е да се пръска на бетонови или тротоарни плочи, а не на трева, която често “пасат” котките, кучетата и птиците. Нуреле може да се избегне, ако се използва някой от пиретроидите като Карате, Вазтак, Децис, но с тях се пръска до три пъти през една седмица. В разтвора се добавят капки течен сапун за лепливост.
доц. Серафим Серафимов
Посетет и нашия сайт!